Iné trate, iné podmienky a iná situácia

Aktuálny líder priebežného poradia MMSR, Róbert Kolčák, sa v Košiciach sústredí na maximalizáciu bodového zisku, no vzhľadom na okolnosti to bude poriadna výzva. 


Od vlaňajšieho októbrového víťazstva Kolčáka, ktorým prekvapil celú slovenskú motoristickú verejnosť, neuplynul ešte ani rok a ambiciózny Martinčan sa znova vracia na miesto činu. Jubilejný 50. ročník Rallye Košice totiž usporiadatelia posunuli už na rozpálené leto! 

„Bude to úplne iná súťaž, ako tá vlani. Iné trate, iné podmienky a iná situácia,“ uvedomuje si veľmi dobre 35-ročný pretekár. „Na vlaňajšok mi navždy zostane milá spomienka, no treba čestne priznať, že som mal aj kus športového šťastia. Som za to vďačný, no neprestal som na sebe pracovať a verím, že tento rok som pripravený ešte lepšie. Vlani sa išli úplne iné trate, než nás čakajú tento rok. Takže pre mňa je to praktický nová súťaž. Počul som, že úseky sú veľmi náročné a vyzývavé, takže mám síce trochu rešpekt, ale teším sa.“


Košice sa tento rok jazdia ako dvojdňová súťaž a budú opäť súčasťou silno obsadeného poľského majstráku. Veď okrem Kajetanowicza a Marczyka je tu prihlásená prakticky celá poľská rely špička. 

„Bude to veľmi náročná konfrontácia. Štartová listina je nabitá množstvom silných mien,“ pripomína pilot Chooligan Racing Teamu, ktorý nastupuje do súťaže s vozidlom Škoda Fabia RS Rally2. „My sa sústredíme na body do slovenského šampionátu, kde sme stále priebežne na prvom mieste. Budeme však trochu v zložitejšej situácii, pretože na poslednú chvíľu došlo ku zmene na sedadle spolujazdca.“


Kolčák mal pred sezónou jasne zadefinované, že slovenské majstrovské súťaže, s výnimkou Tatier, ho bude navigovať Zuzana Lieskovcová. Zvyšné súťaže v zahraničí (plus Tatry) pôjde s Emilom Horniačkom. Lieskovcová mala štartovať v Košiciach, no zo zdravotných dôvodov nemôže. Kolčák sa preto obrátil na Horniačka, no ten sa len pár dní predtým sľúbil mladému  Jačišinovi. 

„Je to dosť nepríjemná situácia, no rešpektujem, že Emil sa už sľúbil Jakubovi. Oslovil som teda Jula Lapdavského, s ktorým sme spolu ešte nikdy neštartovali. Budeme si preto chvíľu na seba zvykať,“ vysvetľuje Martinčan, ktorý už teraz pracuje na pitnom režime a fyzickej príprave, aby zvládol čo najlepšie nepríjemné horúčavy hlásené na víkend. 


Zároveň však spolu Lapdavským stihli dať v Česku aspoň krátky test. 

„Košice sú pre nás dôležité s ohľadom na maximalizáciu bodového zisku, keďže sme sa spolu so sponzormi dohodli, že Rzeszow vynecháme a predstavíme sa na Barum Rally, ktorá sa ide iba týždeň po Rzeszowe,“ dodáva Robo Kolčák.


Ako sa mu to podarí sa dozvieme v nedeľu 14. júla popoludní na cieľovej rampe na námestí v centre Košíc. 


Ľuboš Kašický

Partneri tímu