Na Liptove dominoval Robo Kolčák

Liptáci dostali po prvýkrát miesto v súťažnom kalendári slovenského rely šampionátu a vôbec nesklamali. Vydarený 11. ročník Rally Liptov si pochvaľovali súťažiaci aj diváci.   


Kombinácia niekoľkých úrovní súťaží do jedného podniku, ktorému priam dvojnásobnú korunu dával súbežne silno obsadený Pohár Organizátora a zároveň dramatický súboj o titul v Slovenskom pohári (SRP), zvýšila dramatičnosť a pritiahla nielen divákov, ale aj slnečné vydarené počasie.


 „Snažili sme sa urobiť všetko, ako sme najlepšie vedeli a usmialo sa na nás aj slniečko. Po piatkovom daždi to súťaži prospelo a pritiahlo fanúšikov,“ pochvaľoval si predseda organizačného výboru súťaže, Marián Buschbacher. „Ďakujeme všetkým zúčastneným posádkam, všetkým ľuďom, ktorí nám pomáhali s organizáciou a samozrejme divákom. Veľmi si vážime pozitívne ohlasy a podporu, ktorej sa nám dostalo. To všetko nám dodáva chuť ďalej napredovať v organizácii rely na Liptove.“


Samozrejme, hlavná pozornosť sa sústredila na najsilnejšie vozidla, ktorých prišlo na Liptov viac, ako na nedávne finále MMSR v Košiciach. Favoritom bola pochopiteľne víťazná posádka z Košíc, Róbert Kolčák a Zuzana Lieskovcova, štartujúca na Škode Fabia R5.

 „Cítil som obrovský tlak. Zvýšili sa očakávania na mňa a o to ťažšie sa mi koncentrovalo,“ priznal chlapsky Robo. 


Situáciu však zvládol výborne a prakticky celú súťaž do čela nikoho nepustil. Jeho najväčším rivalom bol tímový kolega Marek Špavelko so spolujazdcom Matúšom Lejkom, štartujúci s Fordom Fiesta Rally3. 

„Veľmi sa mi páčila ereska Lúčky. Bola rýchla aj technická. Tá by sa hodila aj do veľkého majstráku. Tam som vždy zatiahol a užil si to,“ konštatoval druhý absolútne najrýchlejší pilot víkendu, Marek Špavelko.


 Na treťom mieste skončila posádka Peter Jurečka a Martin Devoša, pre ktorých to bola premiéra s vozidlom Ford Fiesta R5. 


Slabšie autá zo slovenského pohára sa síce do súboja o absolútne víťazstvo nezapojili, no aj tu sa odohrával napínavý súboj nielen o víťazstvo v súťaži, ale aj o tohtoročný titul v SRP. V hre boli Laco Mokran (Renault Clio Sport) a Patrik Magyar (Seat Ibiza), ktorí však mali odlišnú stratégiu. Magyar mal malú bodovú výhodu a tak sa sústredil na to, aby udržal na Liptove Mokrana za sebou. Laco, ktorý už jeden titul SRP má za sezónu 2021, musel zatlačiť. Pochopiteľne, že v zradných podmienkach, hlavne na Sliačoch, hrozili chyby, ktorým sa nevyhli obe posádky.


A pokým sa v hre o titul taktizovalo, tak do čela sa najprv dostal Miroslav Slamčík, ktorého po RS2 vystriedal Denis Pavlík. Dobšinčan však na RS3 vyletel do poľa odkiaľ sa nedokázal vyhrabať a musel odstúpiť. Slamčík, ktorému „čítal noty“ Tadeáš Pivovarníček, už ponúknutú situáciu z rúk nepustil a prvýkrát v kariére sa v radoval z víťazstva v SRP. 


Patrik Magyar s Adrianou Marinecovou došli napokon na druhom mieste a udržali za sebou Laca Mokrana s Martinom Očenášom. Košičania si tak vo svojej prvej kompletnej sezóne v SRP vyjazdili premiérový titul.


„Máme veľkú radosť. Išli sme takticky a podarilo sa to. Laco bol ťažký súper, no mali sme aj viacej šťastia. Rozhodujúci moment sezóny nastal v Košiciach, kde sme znova prevzali vedenie a vytvorili náskok, ktorý sme už udržali,“ radoval sa Patrik Magyar v cieli súťaže v Bešeňovej.


Foto: Miroslav Martinko

Na Liptove sa bojovalo aj o titul v Motorsport Rally Cupe (MRC), kde sa to vyvíja na súboj medzi Petrom Jurečkom a Jakubom Jačišinom. Obaja sa pre túto súťaž vyzbrojili silnejšou technikou, keď Jurečka presedlal do spomínanej Fiesty R5 a Jačišin nasadol do Mitsubishi Lancer evo IX. V cieli bol rýchlejší Jurečka a zvýšil náskok pred posledným podujatím sezóny, ktoré by sa malo konať na Slovakia Ringu. MRC, ako aj RRP však vyhral Dominik Benček s Jarom Benčekom na Mitsubishi Lancer evo IX. 


11. ročník Rally Liptov 2023 mal veľmi priaznivú odozvu, ktorú azda najlepšie ilustrujú slová víťazného Roba Kolčáka.


 „Je potrebné vysloviť veľký obdiv pred usporiadateľmi. Zvládli súťaž na výbornú! Nádherné trate, skvelá organizácia, starostlivosť o posádky. Bolo cítiť, že títo chlapi vedia o čom je automobilová súťaž a robia to s veľkým srdcom. Veľmi im držím palce, aby sa táto súťaž na Liptove udržala a rástla. Všetci vieme, aké ťažké je dnes zorganizovať rely, no keď porovnám ostatné podujatie v Košiciach a tu na Liptove, tak to malo úplne inú kultúru, prístup, podmienky. Gratulujem usporiadateľom a dávam dolu klobúk,“ úprimne zhodnotil finálové podujatie Slovenského Rally Pohára (SRP).

Kolčák nebol sám, kto nešetril slovami chvály. Pre túto mladú súťaž je to veľmi pekná vizitka otvárajúca cestu aj do kalendára Majstrovstiev Slovenska.

Ľuboš Kašický


Partneri tímu