Nová pozícia, nový prístup

Do tretej súťaže slovenského rely šampionátu v Prešove nastupuje Róbert Kolčák ako líder priebežného poradia. Ako to vníma? 


Mesiac po víťazstve na súťaži pod Tatrami čaká Róberta Kolčáka tretí podnik Majstrovstiev Slovenska automobilových súťaží v Prešove. Súťaž pod Šarišským hradom síce nemá takú dlhú tradíciu, ako Košice, či Tatry, no vždy patrila medzi gro slovenského rely kalendára a tradíciu sa darí udržať aj tento rok, kedy sa pôjde 27. ročník. Pre Kolčáka bude mať táto súťaž novú príchuť nielen tým, že tu ešte neštartoval, ale zvlášť preto, že vôbec prvýkrát sa na štart súťaže MSR postaví, ako líder priebežného poradia.


„Je to pre mňa nová situácia a cítim ešte väčší záväzok. Zároveň však stojím nohami pevne na zemi, pretože viem, že konkurencia je veľmi silná a udržať si túto pozíciu aj po súťaži bude naozaj náročné. Mám však rád výzvy a urobím zasa maximum,“ vraví 35-ročný pretekár, ktorého v kokpite Škody Fabia RS Rally2 bude znova navigovať Zuzana Lieskovcová. 


Po súťaži v Poprade stihol Martinčan jeden štart v rámci Zóny Strednej Európy v Poľsku, kde si vyskúšal miestne špecifiká. Po technických problémoch síce predčasne odstúpil, no získané skúsenosti sa budú hodiť na augustovej súťaži v Rzeszowe, ktorá je súčasťou MSR. Tesne pred štartom v Prešove má posádka Kolčák – Lieskovcová naplánovaný ešte jeden test v okolí Popradu, po ktorom sa už presunie do metropoly Šariša.


„Pozrel som si čo nás čaká. Pôjde sa na rovnakých úsekoch, ako sa jazdilo vlani a tak som si mohol naštudovať niektoré on-boardy. Vyzerá to na náročnú súťaž v peknom prostredí v lesoch pod Slanskými vrchmi. Výhodou je, že súťaž je veľmi kompaktná a nečakajú nás dlhé prejazdy. Pre Zuzanu sú to takmer domáce trate, čo by tiež mohlo byť plusovým bodom pre nás. Nuž uvidíme. Celkom sa na to teším,“ sumarizuje očakávania nadchádzajúceho víkendu Robo Kolčák.   


V piatok 28. júna 2024 čaká teda na posádky administratívne preberanie a obhliadky tratí. Ostrý štart je naplánovaný na sobotu ráno, kedy sa pred deviatou hodinou vydajú na trať prvé posádky. Organizátori pripravili znova dva úseky, ktoré sa dopoludnia pôjdu v smere Zlatá Baňa – Lúčina, a popoludní v protismere. Každý úsek sa odjazdí dvakrát, čo predstavuje štyri eresky v prvej dopoludňajšej sekcii a štyri popoludní v druhej sekcii. Spolu je to 74 meraných kilometrov, čo súťaž radí do koeficientu 4. Predpokladaný cieľ súťaže, na cieľovej rampe pre Mestskou športovou halou, je v sobotu o šestnástej hodine. 


Ľuboš Kašický

Partneri tímu